Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın da kira zammından etkilendiği ortaya çıktı. Gültekin Uysal, Afgan ev sahibinin isteği üzerine evini boşaltmak zorunda kaldı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın İstanbul'da oturduğu evin Afgan sahibi, 'Afganistan'dan akrabalarım gelecek' diyerek, evin boşaltılmasını istedi. Sözcü'den Cem Yıldırım'ın haberine göre Uysal'ın büyük kızı Berrin, geçen yıl İstanbul'da bir liseyi kazanınca annesi Hatice Uysal ile birlikte İstanbul'a taşındı ve Zeytinburnu'nda bir ev kiraladılar. Uysal, Afgan uyruklu ev sahibi ile TÜİK'in yıllık ortalama kira artışları konusunda anlaşmıştı. Ancak hükümetin bu yıl kiralara yüzde 25'den fazla zam yapılamayacağı kararının ardından ev sahibinin tutumu değişti.

YÜZDE 25 ZAMMI BEĞENMEDİ

Yüzde 25 zammı az bulan ev sahibi Uysal'ın evden çıkmasını istedi. 'Afganistan'dan akrabalarım gelecek, ev bizim aileye lazım' dedi. DP lideri Uysal, bu gerekçeyi inandırıcı bulmasa da itiraz etmedi, aynı sitede başka bir kiralık daire tuttu. Uysal, 'Konut sorunu herkesin başında bir dert. Bizim ev sahibi de 'Almanya'dan oğlum gelecek' misali Afganistan'dan akrabalarının geleceğini söyleyip tahliye istedi, biz de taşınıyoruz' dedi.