İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) son verilerine göre; Türkiye'nin tamamına yakın bölümüne Basra kökenli sıcak hava dalgası geliyor.

Bugün öğle saatlerinden itibarıyla yurdun batı bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden Afrika kökenli yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor. Bu durumdan en çok etkilenecek olan illerin en başındaysa İstanbul geliyor.

Sıcaklık ölçülenden yaklaşık 10 derece daha fazla olabilecek

Aynı zamanda etkili olan iki ayrı sistemin çöl sıcaklarını batı kesimlere taşımasıyla iki gün boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-8 derecenin üzerine yükseleceği, bölgesel olarak yeni sıcaklık rekorlarının ölçülebileceği tahmin ediliyor.

Artan sıcaklıklar ve düşük seyreden nem oranlarının, çalı ve orman yangını riskini de yükselttiğini dikkate alan İBB ekipleri, iki gün boyunca nöbet sistemiyle teyakkuzda olacağını bildirdi.

Ünlü Astrolog Dinçer Güner açıkladı! Sürprizlerle, aşklarla, seyahatlerle dolu bir hafta Ünlü Astrolog Dinçer Güner açıkladı! Sürprizlerle, aşklarla, seyahatlerle dolu bir hafta

Bugün ve yarın etkili olması beklenen yoğun sıcak hava dalgası nedeni ile yaşanabilecek güneş çarpması, orman yangınları gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlara uyarı yapıldı.

Güneş altında ve nemli bir ortamda hissedilen sıcaklık ölçülenden yaklaşık 10 derece daha fazla olabilecek.