Gaye Su Akyol'un 'Biz Kazandık' yorumu kafaları karıştırdı Gaye Su Akyol'un 'Biz Kazandık' yorumu kafaları karıştırdı

Brezilyalı model Adriana Lima'nın TOGG tişörtü giydiği fotoğrafları, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Ünlü modelin giydiği TOGG tişörtlerinin, Fransız tekstil markası TOGG'a ait olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Faik Erdemli'nin Fransa'daki TOGG patenti krizine ilişkin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

2019 yılının başlarında Fransa'da yaşayan Muhittin Şahin isimli tekstilci bir marka kuruyor. Markanın adını da TOGG yapıyor.

3-18 ve 25 no'lu maddelerden TOGG markası Fransa'da tescil alıyor. Buna göre Fransa'da TOGG markası, 3. maddede tekstil ürünleri, 18. maddede deri ürünleri, 25. madde için de çanta ve aksesuar üretmek için tescil belgesine kavuşuyor.

O tarihlerde ortada ne yerli otomobil var ne de TOGG.

Muhittin Şahin, Türkiye'de tekstil ürünleri yaptırıp Fransa'da toptan olarak satmaya başlıyor. O zamana kadar TOGG markası altında hiçbir ürün üretilmiyor.

Kısa bir süre sonra otomobil markamız TOGG doğuyor ve görücüye çıkıyor.

Bunu üzerine Muhittin Şahin, 'Madem TOGG tescilli markam, bu marka adıyla ürün satayım' diyor.

Bir de internetten üzerinden toggstore.fr adresinden satış yapmaya da başlıyor.

Muhittin Şahin, TOGG markası için ünlülerle de çalışmaya başlıyor. İlk olarak ünlü manken Adriana Lima ile anlaşma yapıp TOGG logolu ürünleri ilk olarak onun üzerinde tanıtıyor.

Bu arada TOGG grubu da marka olarak bütün dünyada tescil başvurusunda bulunuyor. TOGG markası olarak bütün dünyada tescil alırken bir tek Fransa ve Avrupa ülkelerinde tescili 3-18-25 maddelerinde onaylanmıyor ve marka tescili alamıyor.

TOGG avukatları itirazda bulunup mahkemeye başvuruyorlar. İtirazları inceleniyor ve mahkeme tarafından reddediliyor. Mahkeme 'Ancak bu kişiyle anlaşma yoluna giderseniz markanızı tescil edebiliriz' diyor.

Muhittin Şahin'in TOGG yetkililerinden tek istediği, TOGG markalı tekstil ve aksesuarları kendi üretip satmak.