Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, 60 yaşında hayatını kaybetti. Saçan’ın bir süredir akciğer kanseri tedavisi gördüğü öğrenildi. Peki Adil Serdar Saçan kimdir?  Adil Serdar Saçan neden hayatını kaybetti?  Adil Serdar Saçan kaç yaşında nereli?  Adil Serdar Saçan'ın özgeçmişi haberimizde..

Adil Serdar Saçan kimdir?

21 Eylül 1962'de Elazığ'da doğan 1985 yılında Polis Akademisi'ni birinci olarak bitiren Adil Serdar Saçan, İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde mastır ve doktora yaptı. Bu eğitiminin hemen ardından Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde, Organize Suçlar Şubesi kuruluşunda önemli görevler üstlendi ve 5 yıl boyunca Organize Suçlar Şubesi Müdürü iken yönettiği Sedat Peker, Alaattin Çakıcı, Sedat Şahin, Ayvaz Korkmaz, Kürşat Yılmaz, Nuri ve Vedat Ergin kardeşlere yönelik operasyonlarla ismi çok konuşuldu.

5 yıl sürdürdüğü Organize Suçlar Şubesi Müdürü görevinde Ömer Lütfi Topal cinayeti, Malki cinayeti, Korkmaz Yiğit, Albayraklar Holding, Adnan Oktar, İGDAŞ ve İSTAÇ gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketlerdeki yolsuzluklar ile akbil yolsuzluğu gibi birçok soruşturmanın sürdürücüsü oldu. 600'ü aşkın operasyonu yönetti, 11 bin sanığın ifadesini aldı. 

Polis içerisindeki FETÖ örgütlenmesine karşı tavrıyla da bilinen Saçan, AKP'den sonra Organize Suçlar Şubesi'nden alınarak FotoFilm Şube Müdürü yapıldı.

1998 yılında kurduğu İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğününün başkanı olarak pek çok önemli soruşturma yürüten Saçan, hakkında açılan ve halen mahkemeleri süren soruşturmalar sebebiyle polislikten ihraç edildi.

24 Haziran 2008 tarihinde İstanbul Güneşli Basın Ekspres Yolunda belediye çöp kamyonundan arabasının üzerine düşen çöp konteyneri nedeniyle oğlu ile birlikte ağır yaralandı.

Erdoğan yeni kabineyi açıkladı: İşte Bakanların eski görevleri Erdoğan yeni kabineyi açıkladı: İşte Bakanların eski görevleri

23 Eylül 2008 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Saçan, 16 ay tutuklu kaldıktan sonra 15 Ocak 2010 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Adil Serdar Saçan nasıl yaşamını kaybetti?

Bir süredir akciğer kanseriyle mücadele eden Adil Serdar Saçan hastalığına yenik düşerek 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü 60 yaşında yaşamını kaybetti. Saçan'ın cenazesinin 25 Mayıs Perşembe ikindi namazına müteakip Eyüp Sultan Camii'nde kılınacak cenaze naması sonrası defnedileceği öğrenildi.