Antalya'daki teleferik faciasında ihmaller zinciri ortaya çıktı! Antalya'daki teleferik faciasında ihmaller zinciri ortaya çıktı!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çeşitli ziyaretler kapsamında Rize'ye gelerek ziyaretleri sonrası Rize Öğretmenevinde Rize Valiliği ve Rize Başsavcılığı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Tunç, iftar sonrası programda açıklamalarda bulundu.

Tunç'un ifadeleri şu şekilde:

“550 bin metrekare kapalı alanı vardı tüm yargı teşkilatımızın. Müstakil adliye olarak bütün Türkiye geneli bundan 22 yıl önce. 550 bin metrekare kapalı alanı vardı. Şimdi sadece inşaatına başladığımız Ankara adliyesi 600 bin metrekare. Şu anda 6,5 milyon metrekare kapalı alana ulaşmış durumdayız. Yani 72 tane müstakil adliye sarayından, bugün 360'lara vardık. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz son 22 yılda yoğun çalıştı. Yine en son, seçim nedeniyle meclis ara vermeden önce 8’inci yargı paketini hayata geçirdi. Bakın yıllardır konuştuğumuz temyiz süreleri, istinaf süreleri, farklı mahkemelerde 7 gün olan vardı, 8 gün olan vardı, 15 gün olan vardı, iki hafta olan vardı. Bunların artık hepsi tarihe karıştı. Daha pratik sadeleştirme nasıl olmalı? Daha çabuk nasıl sonuca ulaşabiliriz? Hızlı kararı nasıl verebiliriz? Adaletin gecikmeden tesisini nasıl sağlayabiliriz? Bu konuda meclisimiz, bakanlığımız bunları yaparken yargıdan gelen seslere kulak veriyor.

YENİ ANAYASA HAKKINDA AÇIKLAMALAR

Hukuk devleti niteliğimizi güçlendiren önemli reformlara imza attık. Yani biz bir darbe anayasası ile yönetiliyoruz. 82 anayasası darbecilerin yazdırdığı bir anayasa ve bu anayasamızda devletin kurumları, Milli Güvenlik Kurulu’ndan Yüksek Askeri Şura’ya varıncaya kadar, Hakimler Savcılar Kurulu’ndan Anayasa Mahkemesi’ne varıncaya kadar, tüm bu kurumlar özellikle vesayetçi anlayışın, darbeci anlayışın kurguladığı ve her an bir sıkıntıya yol açabilecek, demokrasiyi kesintiye yol açabilecek birtakım sorunlara yol açabilecek yapısal kurumlardı. Tüm bunların yapısını hukuk devleti ilkesine uygun hale getirerek ülkemizin, devletimizin hukuk devleti niteliğini güçlendirdik anayasamızda yaptığımız değişikliklerle. Tabii; hedefimiz daha yeni anayasa, katılımcı sivil, demokrat bir anayasa. Bunu da inşallah meclisimiz eğer bir uzlaşma sağlanırsa inşallah 28. dönem parlamentosunda hayata geçirmek nasip olur."

Editör: Amine Ebrar