Hakimler ve Savcılar Kurulu, 5 Haziran 2024 tarihinde son zamanların en gergin toplantılarından birini gerçekleştirdi. HSK üyeleri kurula alınacak yaklaşık 40 müfettişin isimlerini belirledi ve imza için Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a gönderdi. Fakat, Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen listedeki isimlere kurul üyelerinin karşı çıkması ve kararnameye almaması Bakan Tunç’u kızdırdı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, Bakanlıktan gelen listedeki isimlere kurul üyelerinin karşı çıkarak kararnameye almaması Bakan Tunç'un tepkisini çekti.

HSK üyelerinin toplantı öncesinde kurula alınacak yaklaşık 40 müfettişin isimlerini belirleyerek imza için Bakan Tunç'a gönderdiği belirtiliyor.

TOPLANTIDA GERGİNLİK NASIL TIRMANDI?

Bakan Tunç’un, Bakanlıktan gelen isimlerin kararnameye eklenmemesine tepki gösterdiği ve üyelerin kararnameye yazdığı bazı isimleri eleştirdiği kaydedilirken Tunç'un kurulun hazırladığı kararnameyi "yok hükmünde" olarak değerlendirdiği iletildi.
Kendilerine yöneltilen eleştirilere sessiz kalmayan bazı kurul üyelerinin de Bakan Tunç’a cevap verdiği ve toplantıda gerginliğin tırmandığı ifade edildi. Toplantıda Tunç ile Kurul arasındaki ipler kopma noktasına gelirken, Adalet Bakanı’nın atama kararnamesini hala imzalamadığı dile getiriliyor.

Söz konusu toplantıda kararnameye son şekli verilse de, Tunç’un imzası olmadığı için HSK’ya müfettiş alımı gerçekleşemedi.

'TUNÇ'UN İSTEDİĞİ İSİMLER LİSTEYE GİRDİ

Buna karşılık kararnameye Tunç'un istediği bazı isimlerin müfettiş olarak alındığı belirtilirken asıl krizin Bakan Yardımcısı Ramazan Can'ın gönderdiği isimlerden kaynaklandığı ifade edildi. HSK'nin Bakan Yardımcısı Can'dan gelen listedeki isimleri kararnameye almadığı bildirildi. 

Mahkemeden 'soy bağı' kararı! Yıllar sonra 2 çocuğunun kendisinden olmadığını öğrendi Mahkemeden 'soy bağı' kararı! Yıllar sonra 2 çocuğunun kendisinden olmadığını öğrendi

Toplantıda kararnameye son şeklinin verildiği ancak halen Bakan Tunç'un imzalamaması nedeniyle HSK'ye müfettiş alımının gerçekleşmediği belirtildi.

Bakanlık kaynakları ise kurul toplantısında böyle bir gerginliğin yaşanmadığı, zaman zaman kurulda farklı görüşlerin olmasının doğal olduğunu bildirdi. 

MÜFETTİŞLER NEDEN ÖNEMLİ?

HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bağlı görev yapan müfettişler, kurulun aldığı kararı uyarınca hâkim ve savcılar hakkındaki inceleme ve soruşturmaları yürütüyor. Müfettişler, bunun yanı sıra belli aralıklarla hâkim ve savcıları da denetleyerek haklarında kurula rapor hazırlıyor. Müfettiş olarak atanabilmek için yargıda en az beş yıl başarıyla görev yapmak şartı aranıyor. 

Adalet Bakanı da HSK Başkanı sıfatıyla HSK Genel Kurul toplantılarına katılma ve oy kullanma yetkisine sahip. Müfettişlerin görev yaptığı Teftiş Kurulu da yasaya göre HSK Başkanı'nın "gözetiminde" görev yapıyor. 

Editör: Gülşah Yıldız