İstanbul Sözleşmesi'ni konu aldığı 'AKP'nin papatyaları' başlıklı yazısı nedeniyle AKP ve KADEM tarafından kendisine dava açılan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak yargı süreciyle ilgili kısa bir bilgi paylaştı.

DİLİPAK’A MAHKUMİYET

Abdurrrahman Dilipak, konuya ilişkin son durumu Twitter hesabından duyurarak “AKP’nin papatyaları davasında savcı Dilipak için Mahkumiyet talep etti..”  yazdı.

NE OLMUŞTU?

Yazar Abdurrahman Dilipak'ın ayrıldığı Yeni Akit gazetesinde 2020 yılında kaleme aldığı "AKP'nin Papatyaları" yazısındaki ifadeleri nedeniyle "hakaret" suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandı.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde Süleyman Soylu detayı! Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde Süleyman Soylu detayı!

DİLİPAK: İLETİŞİM KAZASI

Duruşmada savunması alınan Dilipak, yazının üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçtiğini belirterek, "Bu davayı, hem insan hakları açısından hem de basın davası mahiyeti olması sebebiyle önemli buluyorum. Tamamen bir iletişim kazası neticesinde yazının davaya konu edildiğini düşünüyorum. Belirtilen ifadeyi kesinlikle KADEM'e ya da müştekilere yönelik kullanmadım. Kadın hakları için yıllarca çeşitli çalışmalarda bulunmuş bir kişiyim. Bu çalışmaların göz ardı edilmesi beni üzüyor" demişti.

KADEM AVUKATI: ÖZÜR BEKLİYORUZ

KADEM ve Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu'nun avukatı Pınar Hacıbektaşoğlu, sanığı, uzun yıllardır icra ettiği meslekten dolayı tanıdıklarını belirterek, "Kendisinin entelektüel birikimini bilmekteyiz. Ancak sanık her ne kadar yazıda bizlere ve diğer müştekilere hitaben ilgili ifadeleri kullanmadığını ifade etse de burada yazarın niyetinden çok yazının toplumda yarattığı algıyı suçun oluşumu yönünden değerlendirmek gerekmektedir. Yazıda geçen ifadeler KADEM mensuplarını direkt olarak hedef almaktadır. Yazı içeriği derneğimizin, üyelerimizin ve diğer müştekilerin onur, şeref ve saygınlığını hedef alır mahiyettedir. Yargılamanın sonucundan bağımsız olarak sanıktan yazı içeriği nedeniyle ayrıca özür de beklemekteyim" beyanında bulunmuştu.

Cumhuriyet savcısı 22 Şubat'ta görülen davada, mütalaasını hazırlamak için süre istedi. Mahkeme, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması amacıyla duruşmayı erteledi.