Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi eski maliye bakanı Mehmet Şimşek'i bugünkü köşe yazısında kaleme aldı. Selvi AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü Meclis'te yemin ettikten sonra yeni kabineyi kuracağını söyledi. 16 bakanın milletvekili seçildiğini hatırlatan Selvi, "Yemin etmeden önce bakanlık görevinden ayrılmaları gerekiyor. Eğer yeniden bakan olarak atanırlarsa o zaman milletvekilliğinden istifa edecekler" dedi.

Erdoğan'ın dün gece eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüştüğünü belirten Abdülkadir Selvi şöyle yazdı:

"Bugünden itibaren kabine hazırlıkları başladı. Cumhurbaşkanı yardımcısının sayısının ikiye çıkarılacağı konuşuluyor. Mevcut bakanların az bir kısmının yeni kabinede değerlendirileceği söyleniyor. Ama bunlar kim olacak, onu bilen yok. Bu demektir ki kabinede çok sayıda yeni ismi görebileceğiz. Ayrıca üç dönem kuralı nedeniyle Meclis’e giremeyen isimlerin bir kısmını bakanlık koltuğunda görebiliriz.

Mehmet Şimşek, uluslararası piyasalarda kredisi yüksek bir isim olmanın ötesinde mevcut ekonomi politikalarından da ayrışan bir isim. Seçimlerin ardından Mehmet Şimşek’in kutlamak için tweet atması ilgi çekmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece Mehmet Şimşek’le görüştü. Görüşmenin olumlu geçtiği söyleniyor. Yeni dönemde Mehmet Şimşek ekonomiyi üstlenirse Lütfü Elvan ile Cevdet Yılmaz’ın da içinde yer alacağı bir takım oyununun kurulacağı söyleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ayrılabileceği söyleniyor. Kabinede ayrıca bir AFET Bakanlığı olacak."