Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen ve tarihi kararların alındığı NATO zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bomba etkisi yarattı. NATO zirvesi öncesi yapılan üçlü görüşmelerde uzlaşı çıktı ve Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine kapı açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden, Macron ve Miçotakis gibi dünya liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Yoğun diplomasi trafiği yürüten Erdoğan, Biden'la yaptığı görüşmede F-16 uçaklarının satışı için ABD liderinden söz alırken dünya medyası Türkiye'nin liderinden güzel andı.

"Usta bir pazarlıkçı" ifadelerini kullandı

ABD merkezli Politico, Vilnius zirvesi sonrası yaptığı detaylı analizde, İsveç'in NATO'ya girme süreci üzerine konuşuldu. Erdoğan'ın İsveç'e onay vermesinin, uluslararası basın tarafından şaşkınla takip edildiğinin altını çizen Politico, Atlantik Konseyi'nden Rich Outzen'in şu ifadelere yer verdi:

"Erdoğan'ın Türkiye'nin ulusal çıkarlarını koruma konusunda elini iyi oynadığını kabul etmelisiniz. Erdoğan, dünya siyasetinin usta pazarlıkçısı."

Politico, NATO'nun genişlemesi ve İsveç'in üyeliği söz konusu olduğunda, Washington ve Brüksel'in bazı yönlerden Erdoğan'ı yanlış yorumladığını söyledi. Türk liderin amacının daha iyi bir anlaşma koparmak olduğu ifade etti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için Türkiye'ye çağrı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için Türkiye'ye çağrı

Türkiye'nin 40 yeni F-16 ve modernizasyon kitleriyle hava kuvvetlerini yenilemeye çalıştığını belirten ABD merkezli Politico, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Türkiye'nin İsveç'e onay vermesinin arkasında F-16'larla bir bağlantı olmadığını söylediğini hatırlattı.

Söz konusu haberde ''Her dedektif bilir, tesadüfler çok nadir yaşanır'' dedi.

Yine aynı haberde, Joe Biden yönetiminin son iki haftadır Kongre'ye F-16'lar konusunda yaptığı yazıldı.