Özel Halk Otobüsleri Birliği, Türkiye genelinde 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan ücretsiz taşıma hizmetini ekim ayından itibaren durdurma kararı aldı. Bu kararın, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alındığı iddia edilse de Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla bu iddiaları yalanladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasına göre, bu karar tüm Türkiye'de alındı ve kararı veren de Özel Halk Otobüsleri Birliği oldu. ABB'den yapılan açıklamada sebebin verdikleri desteği kesmeleri değil; ekonomik koşulların kötüleşmesi ve mazot fiyatlarının artması olduğu belirtildi. Açıklamaya göre kararı verenler, ücretsiz seyahat eden vatandaşlar için Bakanlık tarafından verilen desteğin artırılmasını talep ediyorlar.

Belediye'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ankara'da değil tüm Türkiye'de bu karar alındı. Kararı alan ABB değil, Özel Halk Otobüsleri Birliği. Kararın nedeni ABB'nin desteği kesmesi değil, ekonominin kötü olması ve artan mazot fiyatları. Kararı alanların talepleri, ücretsiz binen vatandaşlar için Bakanlık tarafından verilen desteğin artırılması. Ücretsiz taşıma yetkisi kanunla belirlenmektedir. Buna Belediye müdahale edemez. Çamur, yine atanın eline bulaşmıştır."

Editör: Nigar Topcu