TÜİK, nisan ayı enflasyonunu açıkladı. 4 aylık enflasyonun belli olmasının ardından emekli ve memurların maaşlarına yapılacak zam hesabı da netleşmeye başladı. Emekli zammında ise ilk defa yüzde 35 oranı gündeme geldi. 

ATV Haber'e konuşan Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, "SSK ve Bağkur emeklisi için yüzde 18,72'lik artış cepte." dedi.

"Şu anda 10 bin TL maaş alan bir SSK ya da Bağkur emeklisinin dört aylık zamla maaşı 11 bin 872 TL oldu, bu cepte." olduğunu ifade eden  Erdem, şunları söyledi:

"Zam oranı refah payıyla birlikte yüzde 35 olursa bu sefer maaş 13 bin 500 TL'ye çıkacak. Yüzde 40 olursa da 14 bin TL'ye çıkacak.Bu sene ocak ayında emeklilere refah payı olarak yüzde 11.68'lik bir fark yansıtıldı. Mayıs ve haziranda enflasyon rakamları açıklandıktan sonra temmuz ayında refah payı verilip verilmeyi belli olacak.15 bin lira alan emeklinin maaşı ise şu anda 4 aylık enflasyona göre 17 bin 808 TL alacak. Altı aylık tahminlere göre yüzde 35 olursa 20 bin 250, yüzde 40 olursa da 21 bin lira maaş almış olacak."

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TAHMİNİ

Erdem konuya ilişkin olarak, "Yüzde 25-30 civarında bir 6 aylık enflasyon çıkarsa 13-14 nin TL bandında bir taban maaş gelebilir. Yıl sonu enflasyon beklentisi oranında artırılması da bir formül olarak duruyor. Burada yüzde 40-45'lik bir enflasyon bekleniyor. Orada da 14-15 bin TL bandında taban maaş olabilir" dedi.

Bakan Mehmet Şimşek’ten dikkat çeken TL çıkışı! ‘Bir miktar zayıflık olacak…’ Bakan Mehmet Şimşek’ten dikkat çeken TL çıkışı! ‘Bir miktar zayıflık olacak…’

MEMURLARIN ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Memurların zamlarına ilişkin de konuşan Erdem, "Şu anda 4 aylık farkları ile birliikte memurların artışı yüzde 13.56 oldu.Mayıs ve haziran enflasyonu dahil edildiğinde bu rakamın da yüzde 20, yüzde 25 bandında çıkmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.


''Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yılı Emekli Yılı ilan etmişti. Şimdi gözler düşük emekli aylığı alanlarda. Kök aylığı 10 bin TL'nin altında olan emekliler var. O emeklilerin maaşının iyileştirilmesiyle ilgili farklı formüller de yine masada''ifadelerini kullandı

Editör: Gülşah Yıldız