Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 31. maddesinde belirtilen siyasi reklamlara ilişkin usul ve esasları belirlemiştir. Buna göre, yayın yasakları bu gece itibarıyla başlayacak ve oy verme günü olan 31 Mart Pazar günü YSK tarafından açıklanacak saate kadar devam edecektir.

Saffet Sancaklı, MHP'ye geri döndü! Bahçeli davet etti Saffet Sancaklı, MHP'ye geri döndü! Bahçeli davet etti

Bu kararın amacı, seçim sürecinin adil ve dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlamak ve seçmenlerin bağımsız bir şekilde karar vermelerini temin etmektir. YSK'nın belirlediği yayın yasakları, medya organlarının tarafsızlığını korurken, siyasi aktörlerin eşit ve adil bir şekilde kampanya yapma imkanını da sağlamaktadır.

YAYINLAR NE ZAMAN VERİLECEK

Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yayın yasağı kapsamında değerlendirilecektir.

Yayın organlarında, seçime katılan siyasi partiler ile adayların sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda faaliyetleri ise yarın saat 18.00'e kadar yayınlanabilecektir. Bu süre zarfında yayınlanacak propagandalar, seçim sürecinin adil ve dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde olacaktır.

RÜTÜK'TEN DİKKAT ÇEKEN UYARI

RTÜK, YSK'nın kararları doğrultusunda bugün saat 23.59'dan seçim gününe kadar siyasi reklamların yayınlanmasının yasak olduğunu belirtti. Ayrıca, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların, yarın saat 18.00'e kadar seçime katılan siyasi partiler ile adayların sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda faaliyetlerini yayınlayabileceklerini hatırlattı.

Bu uyarı, seçim sürecinin adil ve dengeli bir şekilde geçmesini sağlamak ve seçmenlerin bağımsız bir şekilde karar vermelerini temin etmek amacıyla yapılmıştır. RTÜK, yayın kuruluşlarının bu kurallara titizlikle uymalarını ve siyasi propaganda faaliyetlerinin objektiflik ilkesine uygun şekilde yayınlanmasını beklemektedir.

Editör: Mert Kaan Taş