Ödüllü yönetmene hapis cezası: Gerekçe muhalefete destek! Ödüllü yönetmene hapis cezası: Gerekçe muhalefete destek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'den kaçırıldığı iddia edilen ve 20 milyon dolar değerinde olduğu söylenen Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius heykeline ABD'de el koyulduğunu açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, Manhattan Bölge Savcılığının, Türkiye'den kaçırıldığı düşünülen ve ABD'de ele geçirilen heykel hakkında bir ceza soruşturması yürüttüğünü belirtti.

Cleveland şehrindeki Cleveland Sanat Müzesi'nde bulunan bu eserin, Roma İmparatoru Marcus Aurelius'u tasvir ettiğine inanılıyor ve Türkiye'den kaçırıldığı iddia ediliyor. Manhattan Bölge Savcılığı, soruşturma kapsamında bu heykele el koydu.

Boz, ABD İç Güvenlik Soruşturma Birimi'nin de dahil olduğu soruşturmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendiğini ve somut veriler sağlandığını belirtti. Ayrıca, eserin iadesi için çabaların sürdüğünü ve kamuoyunun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını ekledi.

New York Times'ın haberine göre, heykelin Türkiye'den kaçırıldığı iddiası, Burdur'da bulunan Bubon Antik Kenti'nin 1960'ların başında yağmalanmasının ardından ortaya çıktı. ABD'li yetkililer heykelin yaklaşık 1800 yıl öncesine ait olduğunu tahmin ediyorlar, ancak müze yetkilileri bu iddiayı reddediyor ve heykelin Türkiye'den getirildiğine dair somut kanıtların olmadığını savunuyorlar.