Diyarbakır’da bazı hakim ve savcılar ile yüksek yargıda görevli kişilerin adını ve nüfuzunu kullanarak haklarında dava açılan ve tutuklu yargılanan sanık ve sanık yakınlarından maddi menfaat sağladıkları tespit edilen çeteye geçtiğimiz günlerde jandarma tarafından operasyon yapılmıştı. Aralarında avukatların da yer aldığı 20 kişilik çete üyesi göz altına alınmıştı.

İl Jandarma Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Mayıs’ta, haklarında soruşturma açılan veya yargılanan kişileri, Diyarbakır Adliyesi ile bağlantıları olduğunu, tahliye ya da beraat ettireceklerini söyleyip para alarak dolandırdıkları belirlenen şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon yaptı. 

Belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, aralarında avukatların da bulunduğu 20 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda 20 cep telefonu ve 2 ruhsatsız tabanca ele geçirildi. 

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen, aralarında 1 avukatın da olduğu 9 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemede ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘Nitelikli dolandırıcılık’, ‘Güveni kötüye kullanma’, ‘Tehdit ve kasten yaralama’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğerleri ise 6'sı adli kontrol olmak üzere serbest bırakıldı.

5 şüphelinin ise yakalanması için çalışmalar sürüyor. 

Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna aynı manzara yaşandı! 10 dakika yetti! Tarım arazileri, çatılar, arabalar... Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna aynı manzara yaşandı! 10 dakika yetti! Tarım arazileri, çatılar, arabalar...

Editör: Gülşah Yıldız