Sözcü yazarı Aytunç Erkin'in sorularını yanıtlayan Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP-MHP'nin kendisine yönelik, 'dış mihraklarla çalıştığı' doğrultusundaki iddiasına yanıt vererek ''AK Parti-MHP ikilisinin iddiaları laf-ı güzaftır' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 'Bakın bu ülkenin 418 milyar doları çalınmış. Kim çaldı, nasıl çaldı ortaya çıkacak. Ortaya çıkmakla da kalmayacak; her kuruşu geri alınacak. Yağma düzeni, nepotizm, kayırmacılık son bulacak. Ucu nereye gidiyorsa gitsin. Kesinlikle hukuk içinde, yapılması gereken ne varsa yapılacak. Bunun önünde durmak isterlerse kendileri bilir. Tercih onların' diye konuştu.

'AK Parti-MHP ikilisinin iddiaları laf-ı güzaftır'

Kılıçdaroğlu, 'Mihrak, 'odak' demek ve bizim anlaştığımız tek odak var; o da milletimizin vicdanıdır, milletimizin ferasetidir. Biz milletimizin vicdanından ve ferasetinden aldığımız ilhamla yol yürüyoruz. Dolayısıyla AK Parti-MHP ikilisinin bu türden iddiaları laf-ı güzaftır. Ki bence kendileri de bu gerçeği biliyor; bizim milletimizin vicdanıyla, ferasetiyle buluştuğumuzu görüyorlar' dedi.

'Birlikte üreteceğiz ancak hakça bölüşeceğiz'

Kılıçdaroğlu, 'Nasıl bir sistem öneriyorsunuz? Neoliberalizm ve finans çevreleri arasındaki ilişkiyi biliyorsunuz, bunu nasıl değiştireceksiniz' sorusuna şu yanıtı verdi:

'Bakın, dünyada da 'neoliberalizm' karşıtı bir eğilim gün geçtikçe güçleniyor. Bu süreçte yalnız değiliz. Zenginin daha zengin olduğu, fakirin daha da fakirleştiği bir düzen sürdürülebilir değil. Bunu herkes görüyor. Dünya yeni bir sosyal devlet anlayışıyla yeniden formatlanmalı. Göreceksiniz bu yeni dönemin öncü ülkesi olacağız. Bizim bu süreçteki nihai hedefimiz, 'tek bir çocuğumuz dahi yatağa aç girmeyecek' şeklinde özetlediğimiz yeni bir ekonomik programdır. Birlikte üreteceğiz ancak hakça bölüşeceğiz. Belki birileri artık daha az kazanacak ama huzurlu bir Türkiye'de yaşayacak. Ve toplumun büyük bir bölümü de daha çok kazanacak. Gelir dağılımındaki eşitsizlik kısa sürede ortadan kaldırılacak ve inanın bu 84 milyon için huzur, refah, kardeşlik getirecek. Yani bu topraklarda yeniden hakça bir paylaşım düzeni kurulmuş olacak.'

'Ahlaka ve vicdana sığmayan, hukuk dışı tüm uygulamaların karşısında oldum'

Kılıçdaroğlu, 'Hayatımın hiçbir döneminde rövanşist olmadım. Ahlaka ve vicdana sığmayan, hukuk dışı tüm uygulamaların karşısında oldum ama rövanşist olmadım. İktidarı devraldığımızda geçmişe elbette bakacağız. Geçmişte yaşananlar arasında hukuk dışı bir takım uygulamalar varsa bunların gereğini elbette yargı yapacaktır. Ama bunu yaparken rövanşist, intikamcı bir yöntemi asla benimsemem, benimsenmesine de izin vermem. Altılı masanın tüm liderleri de benimle aynı noktada' dedi.

FETÖ, PKK, yeraltı suç örgütleriyle mücadele

Tüm terör örgütleriyle kararlılıkla mücadele edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, 'Aynı zamanda yeraltı suç örgütleriyle de kararlılıkla mücadele edeceğiz. Bu ülkenin her bir karış toprağı, kentleri, sokakları, okulları, meydanları terörden, yeraltı suç örgütlerinin hakimiyetinden kısa sürede temizlenecek; göreceksiniz. Partimizin İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi'nde de ifade etmiştim bu hedefimizi. Partimizin topluma verdiği bir sözdür bu' diye konuştu.